W
NW
N
N
NE
W
the Degree Confluence Project
E
SW
S
S
SE
E

Turkey

3.4 km (2.1 miles) ESE of Cumhuriyet, Balıkesir, Turkey
Approx. altitude: 260 m (853 ft)
([?] maps: Google MapQuest OpenStreeMap ConfluenceNavigator)
Antipode: 40°S 152°W

Accuracy: 6 m (19 ft)
Quality: good

Click on any of the images for the full-sized picture.

#2: Looking east from the CP #3: Looking south from the CP #4: Looking west from the CP #5: GPS #6: The visitors

  { Main | Search | Countries | Information | Member Page | Random }

  40°N 28°E (visit #3)  

#1: Looking north from the CP

(visited by Alper Kurtul and Zeynep Kurtul)

English version

Türkçe

06-Ara-2008 -- Hedefimiz 40° Kuzey 28° Doğu kesişim noktası. İlk olarak, sabah erkenden bizi İstanbul Yenikapı'dan Bandırma'ya götürecek olan feribottaki yerimizi aldık. 2 saatten biraz daha uzun bir sürede feribot Bandırma'ya ulaştı ve arabamızla 50 km. uzaklıktaki Manyas'a doğru yola devam ettik.

Manyas'a vardığımızda, biraz etrafı dolaşmak ve de karnımızı doyurmak için durduk. Birkaç gün sonra Kurban Bayramı olmasından dolayı olsa gerek, Manyas'ın merkezinde büyük bir pazar kurulmuştu. Ne ararsan var, yiyecek, giyecek, hırdavat, daha neler neler... Biz de biraz meyve aldık, sonra da küçük bir esnaf lokantasına oturup, güzelce karnımızı doyurduk. Ödediğimiz hesap ise, İstanbul'daki lokantalarla karşılaştırılacak olursa gerçekten komik bir rakamdı.

Daha sonra Manyas'ın 5 km. kadar güney doğusunda yer alan Boğazpınar köyüne doğru yola devam ettik. Boğazpınar köyü, içinden dere geçen bir vadinin sonlandığı yerde kurulmuş bir köy. Hedefimiz olan 40-28 kesişim noktasını bulmak için, köyden itibaren artık asfalt yoldan çıkıp toprak yollara girdik. Bir bölümü, yemyeşil çimenlerle kaplı bu keyifli yollar bizi 40-28'e daha da yaklaştırdı. Sonunda hedefe yaklaşık 1 km. kala arabamızı bırakıp yürümeye başladık. Patikaları takip ederek 40-28'e çok yaklaştığımız bir noktada fark ettik ki, kesişim noktası çok sık çalılıklar arasında bir yerde. Daldık çalılıklar arasına. Mevsimlerden kış ve bu yüzden çalılar yapraksız olduğundan işimiz belki de biraz kolay oldu, ama yine de bu sık çalılar arasında GPS ile tam noktayı bulmak bizi oldukça uğraştırdı.

Sonunda 40° Kuzey 28° Doğu kesişim noktasını bulduk. Fotoğraflar çekildikten sonra, önce yürüyerek tekrar arabamıza, sonra da araba ile bu sefer farklı, ama yine yemyeşil ve çok güzel yollardan Boğazpınar köyüne geri döndük. Bir taraftan bu hedefi tamamlamış olmanın mutluluğunu yaşarken, diğer taraftan ise yeni hedefimiz olan 39° Kuzey 27° Doğu kesişim noktasını düşünmeye başlamıştık bile.

(Bana ait siteden detaylı bakabilirsiniz.)

English version

06-Dec-2008 -- Our goal was the 40N 28E confluence point. Firstly, early in the morning, we got on the ferry which would carry us from Yenikapı (İstanbul) to Bandırma. The ferry arrived to Bandırma after slightly more than 2 hours and we continued the voyage with our car toward Manyas, which was 50 km away from Bandırma.

When we arrived to Manyas, we took a break for walking around and eating something. There was to be a religious festival (Muslim Festival of Sacrifice) a few days later. Because of this, a bazaar was established at the center of Manyas. You could find anything you wanted, clothes, foods, hardware, and other lots of things... We bought some fruit, and ate something in a small restaurant. The bill was very cheap if we make comparison to İstanbul.

Then, we continued the voyage toward Boğazpınar. This village was 5 km away toward southeast from Manyas. To find our target 40N 28E, we left the asphalt road and got onto a dirt road. Some parts of this road had wonderful green grass surface, and this road took us near to the CP. At the end, we left our car approximately 1 km far from the CP, and started to walk. Following paths, we came to a point which was very very near to the CP. But we noticed that the CP was among dense bushes. We got into the bushes, but because of their denseness, we could locate the exact CP only with difficulty.

Fortunately, at the end we found the exact CP, took photos and went back to the car. Our new goal was 39N 27E.

(Please read more details in Turkish on my website)


 All pictures
#1: Looking north from the CP
#2: Looking east from the CP
#3: Looking south from the CP
#4: Looking west from the CP
#5: GPS
#6: The visitors
ALL: All pictures on one page