W
NW
N
N
NE
W
the Degree Confluence Project
E
SW
S
S
SE
E

Turkey

3.4 km (2.1 miles) ESE of Cumhuriyet, Balıkesir, Turkey
Approx. altitude: 260 m (853 ft)
([?] maps: Google MapQuest OpenStreeMap ConfluenceNavigator)
Antipode: 40°S 152°W

Accuracy: 24 m (78 ft)
Quality: good

Click on any of the images for the full-sized picture.

#2: East view from intersection point #3: South view from intersection point #4: West view from intersection point #5: GPS on the confluence point #6: Boğazpınar village near to confluence point

  { Main | Search | Countries | Information | Member Page | Random }

  40°N 28°E (visit #2)  

#1: North view from intersection point

(visited by Derya Duman)

English version

Türkçe

15-Jul-2006 -- 40N 28E kesişim noktası faaliyeti

Cuma sabahı Balıkesir istikametinde yolda buluveriyorum kendimi. Amacım Balıkesir Belediyesine yarışma projemizi teslim etmek. Aynı günün sonunda bütün işlerimiz halledip Manyas Kuş Cennetine çeviriyorum rotamı. Akşam milli parkta konaklayıp ertesi gün yapacağım 40N28E kesişim noktası faaliyeti için küçük bir harita çalışması yapıyorum.

Nokta bulma faaliyet tamamen tesadüfü geliştigi için bu noktalara daha önce nasıl gelindiği ve gerekli bilgileri internetten alma şansım olmadığından tamamen kendi başıma yeni bir keşif faaliyeti olacaktı benim için... Manyas Kuş Cenneti akınlarında ki 50 m rakımlı Boğazpınar köyüne çok yakın olan 40N 28E kesişim noktasına Saat 12.45 te varıyorum. Arabayı bıraktığım noktadan kesişim noktasının 2.9 km olduğunu görüyorum. Hiç zaman kaybetmeden hılı bir tempo ilee 40N 28E noktasına doğru yükselmeye başlıyorum. Patika bir yoldan 1 km ilerledikten sonra artık yol bitiyor ve meşe ağaçları arasından ve 35 derece hava sıcaklığında hedefe doğru ilerlemeye çalışıyorum. Hava şartları ve bitkisel yoğunluktan dolayı kesişim noktasına ulaşmak için tahmin ettiğimden daha falza zaman ve efor harcamam gerekecek. Hedefe yaklaştıkça artık agaçlar ve çalılar arasından ilerlemek neredeyse imkansız bir hale geliyor. Oldukça sıklaşan birki örtüsü içinde kesişim noktasına doğru kendime yol açmaya çalışıyorum.

Saat 1.15 te hedef noktasına ulaşıyorum. 40N 28E noktasını GPS üzerinde sabitlemek mümkün olmuyor. Bitki örtüsü okadar yoğun ki içinde ilerlmek için büyük bir çaba harcamak gerekiyor. Gerekli fotoğrafları çekip büyük bir hızla dönüşe geçiyorum. 45 dakikalık tempolu bir yürüyüşten sonra saat 14:36 da arabadayım artık. Şimdi ki hedefim 40N 30E kesişim noktası olacak. Umarım bu noktaya ulaşmak için buadar zorlanmam.

English version

15-Jul-2006 -- I find myself on Friday morning on the way to Balıkesir, to hand over our competition project to Balıkesir Municipal. Same day after finishing my job, I'm heading to Manyas Kuş Cenneti (Manyas Bird Heaven), stay at the National Park, and work out my course with compass and map, the aim is to find the point 40N 28E. As this was a totally spontaneous action, I didn't have the possibility to get all the necessary details from the internet, so I have to find out and work out how to get there on my own.

I arrive at about 12:45 local time to Boğazpınar village, altitude 50 m, close to Manyas Kuş Cenneti. I realize that the point is approx. 2.9 km far from my car. Immediately I start to ascend to the target, but after 1 km the path ends and I have to find my way through the wild forest by a temperature of 35° Celsius. After a while it gets almost impossible to move ahead because of the wild nature conditions.

At last, at 1:15 p.m. I reach the target 40N 28E - however, because of the dense and thick forest, as the sky is partly covered, I can NOT fix the data on my GPSMAP 60CS. I take the necessary photos, and after a fast walk I arrive at my car 45 min later at 14:36. My next target is 40N 30E, I hope the next target will be not that difficult.


 All pictures
#1: North view from intersection point
#2: East view from intersection point
#3: South view from intersection point
#4: West view from intersection point
#5: GPS on the confluence point
#6: Boğazpınar village near to confluence point
ALL: All pictures on one page