W
NW
N
N
NE
W
the Degree Confluence Project
E
SW
S
S
SE
E

Turkey

5.1 km (3.2 miles) W of Yeniköy, İzmir, Turkey
Approx. altitude: 2 m (6 ft)
([?] maps: Google MapQuest OpenStreetMap ConfluenceNavigator)
Antipode: 39°S 153°W

Accuracy: 2 m (6 ft)
Quality: good

Click on any of the images for the full-sized picture.

#2: Looking east from the CP #3: Looking south from the CP #4: Looking west from the CP #5: GPS #6: The visitors

  { Main | Search | Countries | Information | Member Page | Random }

  39°N 27°E (visit #2)  

#1: Looking north from the CP

(visited by Alper Kurtul and Zeynep Kurtul)

English version

Türkçe

08-Ara-2008 -- Tatilimiz bitmek üzere olduğundan, tatil için geldiğimiz Çandarlı'dan ayrılıp İstanbul'a geri dönmek için yola çıkma zamanı gelmişti. İki gün önce İstanbul'dan Çandarlı'ya gelirken 40-28'i bulmuştuk, şimdi de tekrar İstanbul'a dönerken 39-27'yi bulalım diye düşündük. Çandarlı'dan yola çıktık ve 10 km. sonra önce Çanakkale yoluna girdik, 5 km sonra da bu yol üzerinde Yenikent'e geldik.

Yenikent'te ana yoldan ayrılıp, tarlaların arasına doğru giden bir yola girdik. GPS'i de kontrol ederek tarlalar arasındaki yollarda ilerlemeye başladık. En sonunda 39-27'ye yakın olduğunu düşündüğümüz bir noktada arabayı bırakıp, tarlalardan yürüyerek noktaya doğru ilerlemeye başladık. Bir gün önce yağmur yağdığından toprak biraz ıslaktı. Toprağın ıslak olması da, tarlalardan yürürken botlarımızın çamur toplamasına sebep olup, yürümeyi biraz zorlaştırıyordu. Hava ise güneşli, fakat biraz rüzgarlı olduğundan serindi. Sonunda yaklaşık 1,5 km'lik bir mesafeyi yürüyüp, uçsuz bucaksız tarlaların orta yerindeki 39°Kuzey 27°Doğu noktasına ulaştık.

Fotoğraflar çekildikten sonra, yürüyerek tekrar arabamıza döndük. Fakat bu sefer tarlalardan geçerek değil de, tarlalar arasındaki yolları takip ederek yürüdük. Arabaya döndüğümüzde fark ettik ki, aslında araba ile 39-27'nin 100 metre yakınına kadar gidebilirmişiz. Ama yine de bu şekilde yürümek oldukça keyifliydi. Bu noktayı bu şekilde tamamladıktan sonra arabamıza atlayarak İstanbul'a doğru yolumuza devam ettik.

(Bana ait siteden detaylı bakabilirsiniz.)

English version

08-Dec-2008 -- Our vacation was about to end. It was the time for go back to İstanbul from Çandarlı which is a small town that we had come to for vacation. Two days ago, we had found the 40N 28E point while we were coming to Çandarlı from İstanbul. Now, it was time to go back to İstanbul and we thought to find the point 39N 27E on the way. After 10 km, we left Çandarlı, we entered to the road through Çanakkale. And after 5 km on that road, we came to Yenikent.

When we came to Yenikent, we left the main road and went into the roads between fields. We started to go toward the fields by checking the GPS. At last, we came to a point which seemed to be the nearest point to 39N 27E. At that point, we left the car and started to walk on the fields towards the point. One day before, it was rainy. Therefore, the soil was a little wet. Because of the wet soil, our boots were collecting mud and this made it a little difficult to walk. On the other hand, the weather was sunny, but windy and therefore it was cold. After walking 1.5 km, we reached the 39°North 27°East.

We took the photos and went back to our car. After completing the point, we got into our car and continued to go our way to İstanbul.

(Please read more details in Turkish on my website)


 All pictures
#1: Looking north from the CP
#2: Looking east from the CP
#3: Looking south from the CP
#4: Looking west from the CP
#5: GPS
#6: The visitors
ALL: All pictures on one page