W
NW
N
N
NE
W
the Degree Confluence Project
E
SW
S
S
SE
E

Poland : Łódzkie

1.1 km (0.7 miles) E of Dzierżawy, Łódzkie, Poland
Approx. altitude: 102 m (334 ft)
([?] maps: Google MapQuest OpenStreetMap ConfluenceNavigator)
Antipode: 52°S 161°W

Accuracy: 5 m (16 ft)
Quality: good

Click on any of the images for the full-sized picture.

#2: Me and CP / North view #3: East view #4: South view #5: West view #6: GPS view

  { Main | Search | Countries | Information | Member Page | Random }

  52°N 19°E (visit #2)  

#1: General view

(visited by Wlodzimierz Kania)

22-Mar-2004 -- wersja polska

English

On my way from Kalisz to Warsaw (road no 72) I was passing thru Turek, Uniejow, Leczyca and Lowicz. I passed Uniejow and just after this, next to small town of Wartkowice the GPS suggested that somewhere close there is an intersection of 52° N and 19° E.

I turned left and heading towards village Dzierzawa I turned right and get the direction on the house with the red roof. The intersection was very very close.

I left my car on the edge of the road and wandering thru the field I got very close to the intersection. I had to do some improvisation as the exact intersection was on the muddy area, which could only be reached by jumping from one pile of grass to another. I finally got it. Made a photo documentation and using the same acrobatic technique I returned safely to my car. Next intersection achieved.

Wersja polska

Wyjazd z Kalisza do Warszawy drogą nr 72 przez Turek, i dalej przez Uniejów, Łęczycę, Łowicz. Za Uniejowem w miejscowości Wartkowice GPS podpowiada, że przecięcie 52° N i 19° E jest blisko.

Skręcam w lewo i kierując się na Dzierżawy, po przejechaniu kilku kilometrów drogą asfaltowa, skręcam w prawo w polną drogę, kierując się na dom z czerwonym dachem. Do przecięcia jest już blisko.

Zostawiam samochód na poboczu drogi i klucząc przez łączki dochodzę w pobliże przecięcia. Tu trochę ekwilibrystyki, gdyż przecięcie znajduje się na podmokłej łące i skacząc z kępy traw na kępę docieram na punkt. Robię dokumentację fotograficzną i wykorzystując te same kępy traw, wracam na twardy grunt udając się do samochodu. Kolejne przecięcie zaliczone.


 All pictures
#1: General view
#2: Me and CP / North view
#3: East view
#4: South view
#5: West view
#6: GPS view
ALL: All pictures on one page