W
NW
N
N
NE
W
the Degree Confluence Project
E
SW
S
S
SE
E

Poland : Świętokrzyskie

1.9 km (1.2 miles) N of Bronkówice, Świętokrzyskie, Poland
Approx. altitude: 297 m (974 ft)
([?] maps: Google MapQuest OpenStreeMap ConfluenceNavigator)
Antipode: 51°S 159°W

Accuracy: 5 m (16 ft)
Quality: better pictures needed

Click on any of the images for the full-sized picture.

#2: GPS #3: our team #4: View from north #5: view from west #6: Panorama - here you can park your car #7: From gravel road into the forrest

  { Main | Search | Countries | Information | Member Page | Random }

  51°N 21°E (visit #3) (incomplete) 

#1: View west from confluence

(visited by Aleksander Piwkowski and Łukasz Piwkowski)

10-Jun-2006 --

Polski

English

I planned this visit for weeks, since I learned about DCP. A weekend trip to Warsaw was a good opportunity to visit few neighbouring points. Near Warsaw there are 52°N 21°E, 52°N 20°E and 51°N 20°E. I can visit the last two points when returning home.

I managed to find a reasonably priced accomodation not in Warsaw but as far as in Otwock. I soon decided it is a 'gift' - that way I can see 52°N 22°E.

Day of my expedition happened to be nice, only a little cloudy. Temperature very pleasant about 20° and some pleasand wind made the day.

From E77 route I turned towards Kielce, drove nearly through middle of the town and took a route 74 west. Nearly 14 kms past it I turner north to Bodzentyn, and then east. After six more kms route turns norts and soon back Sześć kilometrów dalej droga gwałtownie skręca na północ a 1300m dalej znowu east. On the turn you can take a minor road north, and after 3.5 kms you get to a road to Bronkowice. There is a gravel road leading into a forrest, but there is a traffic sign forbidding to drive in. I realized I am almos here.

There is 1172 meters remaining, nearly exactly the in the same direction as the gravel road (NNW). After about 650 meters road takes a sharp turn west leaving just a small path north. Hight trees made me worry about GPS signal so from now on I kept my aerial on a high pole. It hepls - I did not loose signal at all, but I could only dream about EGNOS.

Thanks to a good weather during previous days the area was, contrary to m predecessors' warnings, quite dry. Only once I had to search for a dry place to stand on it.

We had to surrender the comfortable path about 90 meters from our goal and turn into a bush. It was not so hard since forrest turned out to be quite thick. Just a dozen more steps and here we are. A view opens to a meadow, somahow similar to what we saw at previous photos. We needed just a few more minutes to find the exact position (precision declared by 5 meters, but before I managed to photograph it it turned into 6 m). We returned using an other path, but reached gravel road at the same turn where we left it.

Polski

Ten pierwszy punkt od momentu zapoznania się z projektem CP planowałem od kilku tygodni. Nadarzył się weekendowy wyjazd do Warszawy. Od razu powstał w mojej głowie pomysł zdobycia także innych, okolicznych punktów. W pobliżu są jeszcze 52°N 21°E oraz 52°N 20°E i 51°N 20°E. Te dwa ostatnie punkty można by zdobyć w drodze powrotnej.

Tanich noclegów w Warszawie jednak nie znalazłem, lecz dopiero w Otwocku. Po chwili zastanowienia doszedłem do wniosku, że to "dar niebios" - w ten sposób będę też mógł zdobyć 52°N 22°E.

Dzień wyprawy okazał się jak na zamówienie pogodny, choć lekko pochmurny. Temperatura bardzo przyjemna w okolicach 20°C. Lekki wiaterek dopełniał idyllę. Z drogi E77 skręt na Kielce, przejazd prawie przez centrum miasta, i wyjazd drogą 74 na wschód. Niespełna 14 kilometrów za miastem skręt na północ na Bodzentyn, a stamtąd na wschód. Sześć kilometrów dalej droga gwałtownie skręca na północ a 1300m dalej znowu na wschód. Na tym zakręcie można jednak pojechać podrzędną drogą na północ dojeżdżając po około 3,5km do drogi na Bronkowice. Utwardzona żwirowa droga w głąb lasu, jednak z zakazem wjazdu, uświadomiła mi, że jestem już prawie na miejscu.

Do punktu pozostało 1172 metry w kierunku niemal idealnie zgodnym z kierunkiem zauważonej drogi (NNW). Około 650 metrów dalej droga skręca zdecydowanie w kierunku zachodnim otwierając na północ jedynie ścieżkę leśną. Wysoki gęsty las budził moje obawy o jakość sygnałów GPS. Od tego momentu antenę trzymałem wysoko nad głową na specjalnie do tego celu przygotowanym drągu. Pomogło – sygnału nie zgubiłem ani razu, choć o EGNOS mogłem sobie tylko pomarzyć.

Dzięki znakomitej pogodzie utrzymującej się w tych okolicach od kilku dni teren był, wbrew przestrogom poprzedników, dość suchy. Tylko jeden raz musiałem wyszukiwać miejsce na postawienie nogi na suchym gruncie.

Około 90 metrów przed celem trzeba było zrezygnować z wygodnej ścieżki leśnej i wejść w gąszcz, co nie było jednak zbyt uciążliwe – las okazał się w tym miejscu dość rzadki. Jeszcze kilkanaście kroków i jest. Otwiera się widok na polankę, jakby nieco przypominającą tę ze zdjęć poprzedników. Teraz jeszcze kilka minut na dokładne wyznaczenie pozycji (deklarowana dokładność 5 metrów, ale gdy tylko złożyłem sie do zdjęcia, dokładność jak na złość spadła do 6m). Powrót nieco inną ścieżką, ale wyprowadzającą na drogę utwardzoną na tym samym zakręcie.

Coordinator's Note:

I am sorry to mark this confluence as incomplete... Before nobody was so close to the confluence... Please remember next time: no visitors on the photos...

Szkoda że muszę oznaczyć to przecięcie jako niekompletne... Nikt przedtem nie dotarł tak daleko... Pamiętajcie następnym razem: na zdjęciach nie może być odwiedzających...


 All pictures
#1: View west from confluence
#2: GPS
#3: our team
#4: View from north
#5: view from west
#6: Panorama - here you can park your car
#7: From gravel road into the forrest
ALL: All pictures on one page