W
NW
N
N
NE
W
the Degree Confluence Project
E
SW
S
S
SE
E

Turkey

5.7 km (3.5 miles) NW of Beşkardeş, Konya, Turkey
Approx. altitude: 1063 m (3487 ft)
([?] maps: Google MapQuest OpenStreeMap ConfluenceNavigator)
Antipode: 39°S 147°W

Accuracy: 4 m (13 ft)
Quality: good

Click on any of the images for the full-sized picture.

#2: East view #3: South view #4: West view #5: GPS on the intersection point #6: Now I'm over the intersection point #7: My motorcycle

  { Main | Search | Countries | Information | Member Page | Random }

  39°N 33°E (visit #2)  

#1: North view

(visited by Derya Duman)

English version

Türkçe

22-Oca-2005 -- Bayramın 3. günü yeni bir kesişim noktası daha bulmak üzere Ankara-Konya istikametinde motorsikletimle yola çıkıyorum. Havanın da güzel olmasından faydalanıp aynı gün Ankara-Kulu E90-715 numaralı karayollarını kullanarak 39N 33E kesişim noktasına ulaşmayı hedefliyorum.

Sabah saat 8:00 da başlayan yolculuğuma ufak bir kahve molasının ardından Kulu'yu geçtiktikten sonra Ankara'ya 128. km mesafede olan 39N 33E noktasına ulaşmak üzere Ankara-Konya yolundan (715 numaralı yol) sağ tarafa sapıyorum. Noktaya ulaşmak için uygun bir yol olmadığı için noktaya en kestirme yoldan ulaşmak için motorsikletimle tarlaların içinden geçerek 2.5 km kadar ilerleyerek 39N 33E kesişim noktasının tam üzerine kadar gelebiliyorum.

Saatimiz 10:45'i gösterdiğinde daha önce keşfedilmiş bu noktayı 2. kez keşfetme şansına sahip oluyorum. GPS'in 39N 33E noktasının yüksekliğini 1057 metre ve hassasiyetide 4 m olarak gösteriyor. Bölgenin fotoğrafları çektikip gerekli notları aldıktan sonra yolculuğuma Konya istikametinde devam ediyorum. 2. gün önce 40N 33E noktasını bulmaya gittiğim sıra Fotoğraf makinamın ve pillerin donmasında dolayı bu sefer 2 tane fotoğraf makinası ile yola çıkıyorum; çantamı ve pilleri uygun şekilde soğuk havaya karşı koruyorum.

Hava oldukça güzel görünüyor... Fakat ertesi gün beni bekleyen hava şartları karşısında Ankara'ya dönüş yolculuğum yağmur ve kar yağışı altında motorsiklet ile epey maceralı bir şeklide gerçekleşiyor.

English version

22-Jan-2005 -- I set out on the third day of Bayram Holiday with my motorbike, in the direction of Konya-Ankara, to find another intersection point. Taking the beautiful weather as an advantage, my target was to reach the 39N 33E confluence via the Ankara-Kulu E90-715 highway on that same day.

I set out at 08:00 and after a small coffee break, I drove along the Ankara-Konya highway (number 715) and took the road on the right after passing Kulu. The Confluence is 128 km from Ankara. There is no road leading to the point, so I drove among the fields because I wanted to reach the point by the shortest way. Finally, I made approximately 2.5 km and reached the point with my motorbike.

It was 10:45 and I had the chance to be the second visitor to this point, which had been previously visited. As my GPS shows, the confluence 39N 33E is at altitude of 1057 m and was located with 4 m accuracy. I took some pictures and took notes about the area and then headed in the direction of Konya. 2 days ago, while visiting the confluence 40N 33E, I experienced that the camera and the batteries were all frozen due to the cold weather. This time I took the necessary precautions and I was carrying 2 cameras and kept the batteries in a protective place.

Today the weather was good... However, the other day on my way back to Ankara I faced snow and heavy rain on my motorbike, what an adventurous journey!


 All pictures
#1: North view
#2: East view
#3: South view
#4: West view
#5: GPS on the intersection point
#6: Now I'm over the intersection point
#7: My motorcycle
ALL: All pictures on one page