W
NW
N
N
NE
W
the Degree Confluence Project
E
SW
S
S
SE
E

Austria

1.9 km (1.2 miles) N of Josefsthal, Niederösterreich, Austria
Approx. altitude: 492 m (1614 ft)
([?] maps: Google MapQuest OpenStreeMap ConfluenceNavigator)
Antipode: 49°S 165°W

Accuracy: 5 m (16 ft)
Quality: good

Click on any of the images for the full-sized picture.

#2: Me with Zeroes #3: frozen Staňkovský pond #4: Road sign on the tree to Meridianstein #5: Meridianstein - stone near CF - N48°59'57'' E14°59'56'' #6: Road sign to the CF #7: Beware of state border #8: View from Czech Republic to Austria #9: Grenzstein - Border stone

  { Main | Search | Countries | Information | Member Page | Random }

  49°N 15°E (visit #10) (incomplete) 

#1: View from CP to West, to Czech Republic

(visited by Pavel Toman)

English

26-Dec-2009 -- Byl výjimečně krásný prosincový den. Slunce svítilo jako málokdy v zimě. Svítilo hezky, ale nízko jak tomu už v dobách zimního slunovratu bývá. Navíc byly vánoce. Sníh však nikde, teploty nad nulou. Rozhodl jsem se konečně podívat do Rakouska na dlouho plánovaný confluent.

Vyrazil jsem z moravského města Moravské Budějovice západním směrem. U města Nová Bystřice jsem projel pomyslnou státní hranici a byl v Rakousku. Po několika kilometrech jízdy rakouským venkovem jsem zaparkoval u Gasthausu Perzy v katastru obce Rottal. Doslova jen pár stovek metrů od nejsevernějšího bodu Rakouska. Tím tento výlet byl také zajímavý. Čekala mě zhruba 2km dlouhá pěší tůra lesem. Po asi půlhodině pohodové chůze jsem se dostal ke značené odbočce k Meridianstein. Od té doby byl skoro na každém druhém stromě další ukazatel, který mě naprosto luxusně dovedl k monumentu, který zde nechali naší rakousští sousedé vyměřit. Bohužel se moc netrefili, je hodně mimo, přesněji na 48°59'57''N 14°59'56''E. Poté jsem odešel hledat CP. V lese to šlo trochu obtížněji, zaměření nebylo tak přesné, takže jsem prošel kus lesa a několikrát překročil státní hranici, která vede doslova jen pár metrů od CP. Okolí bylo poseto hraničními kameny a já vzpomínal na dobu, kdy tudy vedla pomyslná železná opona, zatímco dnes tu chodím zcela beztrestně a dle libosti. Kousek od CP je též Staňkovský rybník, který byl tou dobou zamrzlý a zapadající slunce se do něj opíralo a vytvářelo krásný okamžik. Zajímavé též bylo, že v lese rostla tráva, prosinec neprosinec. Vrátil jsem se zpět do Rakouska a konečně jsem našel úspěšně CP. Na tomto místě stála již předchozí expedicí umístněná dřevěná cedulka se souřadnicemi. Vyfotil jsem několik fotek a jelikož už bylo po západu slunce, urychleně jsem zamířil pěšky k autu. Trošku jsem to neodhadl a vracel se k autu už při naprosté tmě, les byl temný a vypadal hrůzostrašně. Musím se přiznat, že jsem se opravdu bál, když jsem poslepu šel lesem, svítil si mobilem a slyšel výt vlky :-) Doběhl jsem k autu, zjistil, že je -6° a prchal ku domovu :-)

Více na mém webu

English

26-Dec-2009 -- It was beautiful December day. The Sun was shining. Sunshine was nice, but very low, as usual in winter. Also it was Christmas.

But land was without any snow, temperature positive. I decided to visit the northern part of Austria and confluence point at the same place. I went from Moravia city Moravské Budějovice to the west. Near city Nová Bystřice I crossed virtual state border and after a few kilometres I parked my car near Gasthaus Perzy, in cadaster village Rottal. Just few hundred meters from northern point of Austria. Only this little peace of Austria carries coordinates more than N49.

Now I had to go cca 2km in a forest. After about 30 mins I reached the Meridian road. Next journey was singed by posters on the trees. Suddenly I came to confluence monument - located by Austrian people. It's coordinates wasn't so accurate - 48°59'57''N 14°59'56''E. Then I left the place to find the correct CP. It was harder than usual due to high trees, so I crossed state border several times, 'cause it is very close to CP, just a few meters. Then I went back to Austria and finally found CP.

There is a wood schedule with coordinates, located by previous expedition. I made some photos and due to sunset I moved to my car quickly, 'cause dark forest was horrible :-)

More at my website

Coordinator's Note: This visit is marked as incomplete as it does not meet our photo requirements specifically there are insufficient pictures from within 100m of the CP.


 All pictures
#1: View from CP to West, to Czech Republic
#2: Me with Zeroes
#3: frozen Staňkovský pond
#4: Road sign on the tree to Meridianstein
#5: Meridianstein - stone near CF - N48°59'57'' E14°59'56''
#6: Road sign to the CF
#7: Beware of state border
#8: View from Czech Republic to Austria
#9: Grenzstein - Border stone
ALL: All pictures on one page