W
NW
N
N
NE
W
the Degree Confluence Project
E
SW
S
S
SE
E

Turkey

2.3 km (1.4 miles) SE of Taşoğlu, Çankırı, Turkey
Approx. altitude: 1207 m (3959 ft)
([?] maps: Google MapQuest OpenStreeMap ConfluenceNavigator)
Antipode: 41°S 147°W

Accuracy: 3 m (9 ft)
Quality: better pictures needed

Click on any of the images for the full-sized picture.

#2: West #3: North #4: East #5: GPS #6: At the CP #7: Erkeç village junction #8: Farmland roads #9: Lovely villages en route #10: View of the confluence area #11: Flat battery situation, but no worries!

  { Main | Search | Countries | Information | Member Page | Random }

  41°N 33°E (visit #3)  

#1: South

(visited by Tolga Kanık and Derya Duman)

English version

Türkçe

13-ara-2009 -- Ankara'dan yola çıkarak eski İstanbul yoluna devam ettik. Çerkeş üzerinden D100 karayoluna bağlanarak sağa döndük. Buradan yaklaşık 1 km sonra, haritamıza göre Erkeç köyü yakınındaki noktaya dolaylı olarak ulaşıyor gibi görünen köy yoluna girerek kuzeye yöneldik. Malesef belirtilen yolların bir çoğu hayali çıktı. Karmaşık ve tabelasız köy yollarında noktaya yaklaşabilmek için uğraşıp durduk. Bir süre sonra nerede olduğumuzu anlamaya çalışmaktan vazgeçip topoğrafyayı yorumlayarak devam etmeye karar verdik. Son derece karmaşık bir yolculuktan sonra Dökecek köyü tarafından asfalta bir yola çıktık. Bir kaç defa da yolda geçenlerden yardım alarak İmamlar, Koltuk ve Taşoğlu köyleri üzerinden Erçek köyü tabelalarını bulduk. Bu aşamaya kadar o kadar çok değişik yol ve kavşaktan geçtik ki kafamız müthiş derecede karıştı. En sonunda yer ve yön duygularımızı kaybetmiş bir şekilde noktaya 120 metre yaklaşmayı başardık ve geceledik.

Sabah vahşi bir arazi ayaklarımızın altında uzanıyordu. Marşa bastık, akü bitmiş! Neyse ki yanımızda yedek seyyar akümüz vardı. Tedbirli olmak her zaman iyidir. Kısa bir kır yürüyüşüyle noktayı tamamladık ve yönümüzü hızla Sinop’a çevirdik.

English

13-Dec-2009 -- Another fully equipped confluence weekend just began in Ankara. We took the highway D750 up to Çerkeş junction. From there, we turned right into Çerkeş route. Once we reached Çerkeş, we turned right onto the route D100 for only a kilometer. Then we turned left due north towards Erkeç village near the CP. That time on, some complex village roads seen on our map were indirectly reaching the village. Unfortunately, it turned out not to be that way. The farmland roads were rather confusing yet, some weren't even plotted on the map. In the end, we ended up giving up on asking where we were and rather using our senses and knowledge of topography for determining the most logical route onto the CP. We still don't quite know how, but after a prolonged driving session, having gone past a significant number of roads and junctions, we somehow managed to approach the intersection as close as 120 meters. We were mentally exhausted though, so it was time for a good night's sleep.

In the morning, weather was awful but quite expectantly, the landscape was just so fantastic. Bad news, we couldn't start the engine, as the battery was completely flat. Very luckily, we had brought our spare 12 V battery for charging our laptop like electronics and the connection worked! After the near miss, we were gonna do the usual routines at 41N 33E and hastily kept going on to 42N 35E.

Continued at 42N 35E.

  • Odometre / Trip Odometer: 179 km
  • Noktaya Yürünen Mesafe / Distance Walked to CP: 120 m
  • Sıcaklık / Temperature: 0.1 ºC
  • İrtifa Başlangıç / Initial Altitude: 1195 m
  • İrtifa Nokta / Altitude at CP: 1212 m
  • Çıkış / Start : 07:53
  • Varış / Arrive: 07:56
  • Dönüş / Return: 08:08


 All pictures
#1: South
#2: West
#3: North
#4: East
#5: GPS
#6: At the CP
#7: Erkeç village junction
#8: Farmland roads
#9: Lovely villages en route
#10: View of the confluence area
#11: Flat battery situation, but no worries!
ALL: All pictures on one page