W
NW
N
N
NE
W
the Degree Confluence Project
E
SW
S
S
SE
E

Poland : Lubelskie

2.2 km (1.4 miles) NNE of Sokule, Lubelskie, Poland
Approx. altitude: 143 m (469 ft)
([?] maps: Google MapQuest OpenStreeMap ConfluenceNavigator)
Antipode: 52°S 157°W

Accuracy: 10 m (32 ft)
Quality: good

Click on any of the images for the full-sized picture.

#2: North view - Północ #3: East view - Wschód #4: South view - Południe #5: West view -Zachód #6: GPS shot - Współrzędne #7: Overturn birch and visitor Murun - Zdobywca Murun przy wywróconej brzozie #8: Railway station in Terespol, me and Murun - Ja i Murun przed dworcem kolejowym w Terespolu

  { Main | Search | Countries | Information | Member Page | Random }

  52°N 23°E (visit #5) (secondary) 

#1: General view - Widok ogólny

(visited by Wlodzimierz Kania and Murun Dovdon)

24-Jun-2007 --

Wersja polska

English version

My Mongolian collegue Murun was coming back from Mongolia and I came to collect him from the border in Terespol. It was a very good occassion to pay a visit again to the point of confluence in Sokule. The last time I was here was in April 2006. Having collected Murun and packed all his luggage we took a road E 30 heading west towards Warsaw.

After passing Biała Podlaska, in a little town Nowy Sławacinek we turned left from the main road and going thru railroad crossing in Porosiuki and thru sandy track thru Helenów and Jaźwiny we reached a village called Sokule. On the edge of the forrest next to some forrest track leading to the point of confluence I left my car there.

I noticed however that during this time’s visit there were no informative boards that this forrest belongs to Forestry Commission of Międzyrzec – Region Sokule. Having reached the very point of confluence I did not notice any special differences when compared to its state observed last time. The minor difference however was due to a birch tree which fell due to some strong winds. After completing a photo documentation we departed taking well know route back to Kalisz, going next to Sokule railway station.

Wersja polska

24-Jun-2007 --

I ponownie jak przy pierwszej wizycie w kwietniu 2006 roku, okazją do ponownego zaliczenia przecięcia był mój wyjazd do Terespola na przejście graniczne, aby odebrać kolegę Muruna powracającego z ojczystej Mongolii do Polski. Po załadowaniu bagaży do samochodu wyruszyliśmy na zachód trasą nr E 30 w kierunku Warszawy.

Po minięciu Białej Podlaskiej w miejscowości Nowy Sławacinek skręciliśmy z głównej trasy w lewo do przejazdu kolejowego w Porosiukach i dalej znaną już piaszczystą drogą przez Helenów i Jaźwiny dotarliśmy do wsi Sokule w pobliże przecięcia.

Na skraju lasu przy leśnej drodze prowadzącej w kierunku przecięcia, gdzie zostawiamy samochód, nie było już tym razem tablic informacyjnych, że lasy te należą do Nadleśnictwa Międzyrzec – Leśnictwa Sokule. Na samym przecięciu też nie ma większych zmian z wyjątkiem wywróconej przez wiatr dużej brzozy no i oczywiście innej szaty roślinnej jako, że tym razem jesteśmy o innej porze roku i liście na drzewach są w pełni rozwinięte. Po zrobieniu dokumentacji fotograficznej znaną już trasą przejeżdżając obok stacji kolejowej Sokule kierujemy się do Kalisza.


 All pictures
#1: General view - Widok ogólny
#2: North view - Północ
#3: East view - Wschód
#4: South view - Południe
#5: West view -Zachód
#6: GPS shot - Współrzędne
#7: Overturn birch and visitor Murun - Zdobywca Murun przy wywróconej brzozie
#8: Railway station in Terespol, me and Murun - Ja i Murun przed dworcem kolejowym w Terespolu
ALL: All pictures on one page