W
NW
N
N
NE
W
the Degree Confluence Project
E
SW
S
S
SE
E

Turkey

3.4 km (2.1 miles) NNW of Eydemir, Kütahya, Turkey
Approx. altitude: 1354 m (4442 ft)
([?] maps: Google MapQuest OpenStreeMap ConfluenceNavigator)
Antipode: 39°S 150°W

Accuracy: 3 m (9 ft)
Quality: good

Click on any of the images for the full-sized picture.

#2: East #3: South #4: West #5: GPS #6: At the CP #7: Atop #8: View towards Eydemir village #9: Mt. Murat (2312 m) #10: Our DCP set-up behind the scenes #11: The End

  { Main | Search | Countries | Information | Member Page | Random }

  39°N 30°E (visit #2)  

#1: North

(visited by Tolga Kanık and Derya Duman)

English version

Türkçe

30-kas-2009 -- Bakmaya doyamadığımız çekici manzaralara sahip Simav – Altıntaş yolundan ilerledik. Murat dağının (2312 m) karlar altında sunduğu muhteşem görüntüleri fotoğrafladıktan sonra Altıntaş yönüne devam ettik. Karaağaç köyüne dönmeden biraz önce yoğun sise girdik. Güneşli dünya geride kaldı. Köyden sonra karşımıza çıkan tabelasız ve stabilize yollar bize uzun tereddütler ve sıkıntılar yaşattı. En nihayetinde Eydemir köyüne giden ve oldukça bozuk olan yolu bulduk. Ancak yol güzergahı malesef haritayla uyuşmuyordu. Kesişim noktası sağımızda kalan 1500 m rakımlı ikiz bir tepenin hemen arkasındaydı. Noktayı sağımıza alarak dağın etrafını dolaştık. Bir iki bozuk yol denedik ama hiçbirisi noktaya yaklaşamıyordu. Sonunda Eydemir köyüne girdik ve köyün içinden bir yayla yoluyla hedefe 2.9 km kala durduk.

Haritalarmız ve bozuk yollarla yaptığımız mücadeleden sonra şimdi de bitki örtüsü ile mücadele başlamıştı. Bir Ege klasiği olan yoğun meşe ve ardıç çalılarıyla kaplı arazide yerlerde sürünerek ilerlerken çok zorlandık ve vakit kaybettik. Uzun uğraşlardan sonra çalılık arazinin üzerindeki sırta çıkarak açık alanlara kavuştuk. Yarım saat sonra noktadaydık. Dönüşte daha rahat bir iniş rotası bularak hızla arabamıza geri döndük.

Doğrusu bu gezinin tadı damağımızda kaldı! Batı Anadolu ve Trakyanın yemyeşil, misafirperver ve el değmemiş coğrafyasına hayran olduk. Başka ülkelere gidene kadar ülkemizde keşfedecek sonsuz yer var.

English

30-Nov-2009 -- The story started at 41N 32E.

We couldn't take our eyes off the wonderful Mt. Murat (2312 m) under snow and its environs. We ended up turning into Karaağaç village road on the Simav–Altıntaş route. The sunny weather suddenly changed into a foggy environment back on. Knowing that the point was on our right, we kept looking for a suitable approach as nearing Eydemir village.

The road was very rough and eventaully we reached the village, left it behind and proceded on a farm road. The closest and the most logical approach was here with a 2.9 km distance onwards on foot. It was supposed to be a final scenic walk, however, we ended up crawling under the prickly tree branches for an hour our so trying to find a way out. In the end, we succeded in escaping out of the thick scrubs and got directed right onto the goal. The way back was rather easy. We always wonder why we can't get it at the very first place!

All in all, it has been another memorable adventure. We literally loved the beautiful country of western Turkey. As we always say, till we meet again in the next odessey, because there is so much more to discover in our beautiful country.

  • Odometre / Trip Odometer: 2032 km
  • Ankara Odometre / Final Trip Odometer: 2420 km
  • Noktaya Yürünen Mesafe / Distance Walked to CP: 2.93 km
  • Sıcaklık / Temperature: 5.6 ºC
  • İrtifa Başlangıç / Initial Altitude: 1214 m
  • İrtifa Nokta / Altitude at CP: 1351 m
  • Çıkış / Start: 13:09
  • Varış / Arrive: 14:28
  • Dönüş / Return: 15:28

Tolga KANIK
Acil Tıp Teknisyeni - Doğa, Profesyonel Turist Rehberi
WEMT, Professional Tourist Guide
tolgakanik@yahoo.com
www.tolgakanik.fotopic.net

Derya DUMAN
Peyzaj Mimarı, Doğa Sporları Rehberi
Landscape Architect, Outdoor Guide
dumanica@yahoo.com
www.dumanica.fotopic.net


 All pictures
#1: North
#2: East
#3: South
#4: West
#5: GPS
#6: At the CP
#7: Atop
#8: View towards Eydemir village
#9: Mt. Murat (2312 m)
#10: Our DCP set-up behind the scenes
#11: The End
ALL: All pictures on one page